Co o sobě prozradit na prvním rande? Co nechat raději až na později?

Co o sobě prozradit na prvním rande? Co nechat raději až na později?

Máte rande s někým, koho jste ještě neviděli? S někým, o kom víte jen pár informací ze seznamky? S někým, kdo je vám sympatický a s kým se chcete blíže poznat? První rande je schůzka, na kterou se zajisté oba dva těšíte a od které hodně očekáváte. A vzhledem k tomu, že nikdy dopředu nemůžete vědět, jak vaše první společná schůzka dopadne, buďte obezřetní, v tom, co o sobě budete vyprávět. První dojem totiž nelze vrátit zpět, a pokud na svůj protějšek vychrlíte během hodiny celý váš životní příběh, můžete ho vylekat a další schůzky se už nedočkáte.

První rande…

Pokud tedy nechcete, aby vaše první rande skončilo dříve, než začalo, dejte si pozor na vaši upovídanost. Doporučujeme držet se pravidla, že méně je někdy více. Jsou totiž témata, o kterých je na první schůzce vhodné mluvit a témata, která byste si měli nechat na později. Některé věci je dobré probírat až po několika týdnech chození, jiné byste si měli nechat pro sebe i několik měsíců.

Přesný seznam témat, o kterých byste na první schůzce mluvit měli, respektive neměli, vám nejspíše nikdo nedá. Jako pravidlo však můžeme brát fakt, že vaše první společné rande by mělo pojato spíše jako oťukávání, než jako vaše zpověď a partnerův výslech. Pokud jste na něco tázáni a jsou vám partnerovy / partnerky otázky nepříjemné, řekněte mu / jí to. Bavte se jen o věcech, o kterých se skutečně bavit chcete a které vám jsou po chuti.

První schůzka by měla být o pozitivních tématech a samozřejmě i pozitivní náladě. Nikdo nemá rád negativně naladěné, ukňourané a věčně si stěžující lidi. Také se nechlubte vším, co doma máte, jak jste skvělí, že všechno víte, všechno znáte. Nesnažte se být přílišně upovídaní, naopak ani zamlklí. Takovéto typy zaručeně partnera od další schůzky odradí.

Nesnažte se mluvit jen vy. Vypadalo by to jako monolog na téma Já, já, jenom já! Nechte také partnera, aby i on něco o sobě řekl a aby se případně zeptal na to, co ho o vás zajímá.

Na prvním rande byste se měli zaměřit na to, co od vašeho vztahu očekáváte, zda vám jde jen o příležitostný flirt nebo o dlouhodobý partnerský vztah. Téma hovoru stočte i na vaše zájmy, koníčky a aktivity, které máte rádi. Zjistěte něco o partnerově zaměstnání. Nemusí jít o žádné detaily, ale představu o tom, co dotyčný / dotyčná dělá, byste mít měli. Bavte se o čemkoliv, co je vám příjemné. Nadhoďte téma trávení volného času a cestování. Kde všude jste byli, kam byste se chtěli ještě podívat.  Zeptejte se na to, jaká hudba se mu / jí líbí či na jaké filmy se rádi díváte. Jakou kuchyni preferujete, jakou naopak rádi nemáte. Pokud vám najednou dojde téma, bavte se třeba o počasí nebo chvilku mlčte. Aspoň zjistíte, jestli spolu umíte nejen komunikovat, ale i mlčet.

První povídání by nemělo být příliš osobní. Neprozrazujte tedy na sebe hned vše. Na detaily a choulostivější témata je vždy čas. Pokud totiž řeknete partnerovi / partnerce vše hned na první schůzce, nebudete si mít na té další o čem povídat.

Hodně si všímejte i toho, jak se dotyčný / dotyčná na schůzce chová, jaké má návyky, jak reaguje na rozdílné situace. I způsob, jakým se váš partner/ vaše partnerka neverbálně vyjadřuje, o něm / ní může hodně vypovědět. Řeč těla je totiž velmi důležitá!

Týdny společného chození….

Jaká témata teda raději ponechat až na další rande? Téma svatby či plánování rodiny si nechte až na později, až budete mít jistotu, že jste si padli s partnerem do oka a chcete ve vašem vztahu nadále pokračovat. Plánovat svatbu a děti už na první schůzce, když vůbec nevíte, zda vám dotyčný ještě zavolá, je trochu předčasné. Navíc to působí tak, že vaším jediným cílem je najít někoho, kdo vám tento sen splní.

Pokud vaše první schůzka vyšla, vy plánujete další a víte, že k dotyčnému začínáte něco cítit, řekněte mu to. Sdělovat na první schůzce, že jste se nejspíše zamilovala, je dosti ukvapené. Z pouhého dopisování nebo telefonování sice můžete pocitu zamilovanosti nabít, avšak bez toho, že byste se s partnerem skutečně setkali, nejspíše o lásku v tom pravém slova smyslu nepůjde. Pokud tedy tento váš cit bude přetrvávat i po několika setkáních, už se nemusíte stydět tuto skutečnost partnerovi oznámit.

Po několika schůzkách se začněte otevřeně bavit o svých plánech do budoucna, probírat vaše předchozí vztahy, rodinou situaci, dění v práci, seznamovat se se společnými přáteli. Pokud víte, že to spolu chcete zkusit, pak už větší otevřenosti nic nebrání. Klidně se zeptejte partnera na to, zda si můžete nechat kartáček na zuby u něj v koupelně, když u něj teď budete čas od času přespávat. Po několika týdnech chození už si můžete s čistým svědomím dovolit partnerovi vyjádřit nesouhlas s jeho názory. Na první schůzce většinou všichni jen přikyvují, aby náhodou partnera od další schůzky neodradili. Pokud vám do smluveného termínu něco nečekaně vlezlo, můžete s čistým svědomím schůzku zrušit nebo přesunout.  Pokud už jste si svou láskou skutečně jisti, můžete oznámit svým kamarádům, že jste zadaní.

Měsíce společného chození…

Po měsících společného chození už můžete řešit otázky společného bydlení. Pokud se domluvíte na tom, že spolu zkusíte bydlet, můžete začít plánovat vaši budoucnost. Ujasněte si, co od vztahu očekáváte, co vám ve vztahu vyhovuje, s čím máte problém, co byste si přáli dělat jinak. K tomu patří i otázka trávení společných víkendů či vaší první dovolené. Když už spolu nějaký ten pátek žijete, určitě bude zapotřebí vyřešit rozdělení domácích prací a také financování výdajů na vaše společné bydlení.  Možná právě nyní nastal i čas, kdy byste měli svého partnera / svou partnerku představit rodičům.


Podobné články

Kdy láska není tou pravou

Přestože se máte rádi a fungujete poměrně dobře, něco vám ve vztahu chybí. Nebo naopak, máte všechno, ale nejste spolu spokojení. Okolí vás přesvědčuje, jaké máte štěstí. Vy však jejich názor nesdílíte. Sepsali jsme pro vás ukazatele, podle kterých poznáte, že to není „ta pravá láska“.

21 otázek, jak někoho hlouběji poznat

Triviální otázky udržují konverzaci, ale jen ty osobní a skutečně zvídavé podněcují blízkost. Přestaňte se motat v povrchních společenských vodách a poznejte s námi hned na začátku, s kým si píšete a zda si budete rozum

Trendy v partnerských vztazích

S měnící se dobou se mění i životní styl lidí, jejich chování k přátelům, rodině, ale i ke svým láskám. Ještě nedávno bylo zcela běžné, že se dva zamilovaní lidé vzali, užili si krásnou svatbu, zařídili si společné bydlení a zplodili děti. Dnešní doba však tomuto trendu příliš neholduje. Jak vypadají partnerské vztahy nyní a jak budou nejspíše vypadat v budoucnosti?

Bojíte se lásky?

Co vám nejčastěji brání najít a udržet si v životě lásku? Překvapivě za to můžete vy a váš strach do života lásku vpustit.

Partnerské hádky k životu patří

Každý z vás si zajisté prošel nějakým partnerským vztahem, ve kterém došlo dříve nebo později k první partnerské krizi a první hádce. Na začátku každého vztahu se většinu snažíte nedostatky svého partnera spíše přehlížet, než komunikovat a řešit. Jenže po prvotní fázi zamilovanosti se dostáváte do situace, kdy už máte potřebu všechny problémy jednou pro vždy smést ze stolu. Jak se správně hádat, aby váš partnerský vztah neutrpěl?

Příliš lásky škodí!

Milujete svého partnera až přespříliš? Jste ochotni udělat pro svou lásku cokoliv? Na jednu stranu je to obdivuhodné, na druhou stranu byste měli raději trochu ubrat. Mohlo by se vám totiž stát, že vám váš partner uteče za někým jiným a vám pak zbydou jen oči pro pláč.

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.