Krize ve vztahu
Pokud máte nějaký dlouhodobý vztah, víte, že s láskou nesouvisí jen to pěkné a příjemné. Téměř každý vztah totiž potká čas od času nějaká krize. U někoho přijde dříve, u jiného později. Někdo se s ní umí hravě vypořádat a vztah ustojí, jiné páry krize definitivně rozdělí. Říká se, že nejkrizovější období přichází po roce vztahu a po 3, 7 a 20 letech trvání vaší „lásky“. Pokud se tomu tak ještě nechá říkat.
Neberte však tato čísla jako nějaký směrodatný ukazatel, podle kterého se máte řídit. Každý vztah probíhá zcela odlišně. Lidé se poznají v různém věku a za různých situací, mají jiné představy o životě. Někdo je vyloženě rodinný typ, jiný si chce života užívat plnými doušky. Někdo s rodinou otálí, jiný si pořídí děti velmi brzy. Stejně tak je to i se zaměstnáním. Někdo skončí každý den ve dvě hodiny a má do dalšího dne volno, jiný pracuje ve dne v noci. Rozdílně se budou odvíjet i vztahy, kdy partneři nežijí ve společné domácnosti nebo vztahy, kdy je jeden z partnerů často mimo domov (služební cesty, stáže, odloučená pracoviště, atd.).
Tak jako jsou rozdílné jednotlivé osobnosti, jsou rozdílné i vaše vztahy. Každý vztah je originál a každý se vyvíjí odlišně, dle toho, jaké mají partneři priority, vlastnosti a jak se k sobě chovají.
Krize po roce vztahu
První krize ve vztahu přichází zhruba po roce společného života. Tato fáze je spojena s vysokou dávkou hormonů, kterou mají všichni zamilovaní. Přitažlivost a sexuální apetit po roce ze vztahu buď zcela vyprchá, nebo se naopak ještě zintenzivní. A to je zásadní okamžik pro budoucnost vaší lásky. Takže pokud jste to po roce nevzdali, gratulujeme.
Krize po 3 letech
Dalších krize přichází většinou po pár letech společného soužití. Traduje se, že další větší krize přijde kolem třetího roku společného soužití. Zjistíte totiž, že partner není takový, do jakého jste se zamilovali. Oba dva jste se začali chovat zcela normálně, už nemáte potřebu se jeden před druhým dělat lepšími, než jakým / jakou ve skutečnosti jste. Fáze velké zamilovanosti už je také dávno pryč. Máte se sice pořád rádi, ale tak nějak jinak. Najednou nevíte, co si máte říkat, o čem se bavit. Necítíte k partnerovi to samé, co na začátku. Ze vztahu se začaly vytrácet něžnosti, které byly na začátku vztahu samozřejmostí. Častěji také dochází k výměně názorů a přenášení stresových situací z jednoho na druhého.
Pokud jste si prozatím nestihli pořídit rodinu, je ten nejvyšší čas rozhodnout se, zda spolu zůstanete nebo zda vztah ukončíte. Horší varianta nastává ve chvíli, když už jste manželé, narodilo se vám dítě a vy nyní zjišťujete, že váš vztah není takový, jaký býval. Co teď? Snažit se vše urovnat, krizi společně překonat a žít společně v klidu dál nebo odejít ze vztahu, který má problém, jen tak bez boje? V této fázi už nemá smysl snažit se obnovovat prvotní zamilovanost a vášeň, která u vás panovala na začátku. Vztah se totiž začíná přehupovat do své další fáze. Důležité je naučit se společně žít!
Krize po 7 letech
Pokud tříletou vztahovou krizi překonáte, počítejte s tím, že vás čeká a nejspíše nemine další. Další krizi pociťují partneři nejčastěji kolem sedmi společně prožitých let. Většina párů už má v této době děti a proto je zapotřebí velmi důkladně zvážit, co je pro váš vztah tím nejlepším řešením. Toto období je nejčastěji spojováno s obdobím, kdy vás užírá každodenní stereotyp a nuda. Největší problémy se objevují ve chvílích, kdy má rodina fungovat jako celek. Tedy ve chvílích, kdy máte trávit společné večery, kdy jedete společně někam na víkend nebo na rodinnou dovolenou. Tzn. ve chvílích, kdy spolu trávíte více času, než jste běžně zvyklí. Pokud totiž chodíte oba do práce a potkáváte se jen večer u televize, nemáte tolik prostoru pro hádky či krizové situace, jako tomu bude ve chvíli, kdy spolu budete trávit týden nebo dva v hotelovém komplexu na zahraniční dovolené.
Partneři většinou v této fázi svého vztahu pociťují jakou stagnaci - vztah jim nic nového nepřináší, lépe řečeno setrvává již delší dobu na mrtvém bodě. Po sedmi letech života se setkávají partneři nejen s ochabnutím citů vůči sobě samým, ale i se snížením vzájemné sexuální touhy.
Pamatujete na chvíle, kdy jste se mohli milovat několikrát denně a nyní považujete za úspěch to, když skončíte ve společné posteli párkrát do měsíce? Proč tomu tak je? Co se s vámi děje? Zkuste o tom zapřemýšlet. Takovéto období bývá totiž nejlepší půdou pro vznik mimomanželského vztahu a nevěru. Vzhledem k tomu, že vaše současné partnerské soužití za příliš nestojí, často se z milostného poměru vyvine láska a ta může váš současný vztah definitivně zničit.
Odborníci doporučují v této fázi vztahu trochu volnosti. Je lepší, když bude každý z partnerů trávit nějaký čas o samotě, kdy se bude věnovat jen tomu, co ho baví a co má rád, než když se budete snažit mermomocí křečovitě trávit veškerý volný čas společně. To by mohlo vašemu vztahu spíše ublížit než pomoci. Domluvte se na tom, že každý budete mít prostor pro to své a zároveň i to společné – chvíle trávené jako kompletní rodina.
Krize po 20 letech
No, a pokud jste stále spolu a sedmiletou krizi jste ustáli, čeká vás minimálně ještě jedna velká životní zkouška. A tou bývá právě odchod vašich dětí z domova. Ta prázdnota, která najednou ve vašem domě zavládne, bude pro velkou část z vás nepřekonatelná. Obzvlášť pro matky, které se svým dětem celý život věnovaly.
V této chvíli už si zůstanete s partnerem jen vy dva. A je jen na vás, zda si začnete konečně užívat života plnými doušky, když už teď nemusíte investovat do dětí a nebudete mít tolik starostí nebo vás právě tato samota zničí. Pokud jste si celá léta povídali jen o práci a dětech, nebudete si mít najednou co říct. A to bude pro váš vztah velmi zásadní okamžik. V tomto věku se na vás začnou projevovat první známky stárnutí a zdravotní problémy s ním spojené a vy si možná začnete říkat, že teď máte poslední šanci z tohoto vztahu odejít a začít žít nový život s jiným partnerem.
Zvažte tedy ve chvíli, kdy se cítíte ve vztahu nejhůře, zda má smysl v takovém partnerství setrvávat, ať už kvůli rodině, dětem, vám samotným nebo zda vám bude lépe v náručí někoho jiného. Pamatujte však, že láska sice kvete v každém věku, ale že růžové brýle budete muset sundat dříve nebo později v každém vztahu (i v tom novém). Otázkou je, zda je vaše partnerství únosné a zda vám i přes tyto krize stále něco dává nebo zda vám energii spíše bere! A podle toho se rozhodujte, jak se svým životem naložíte!
Podobné články
Jak přežít tchýni?
Když spolu začnete randit, myslíte si, že je láska jen mezi vámi. Když se vezmete, myslíte si to samé. Je to ale pravda? Bohužel ne. Spolu s partnerem si berete i jeho rodinu. A s tou už si nemusíme padnout do oka. Jak přežít partnerovu rodinu bez toho, aby vám rozbourala manželství?
Chcete, aby vám to vydrželo celý život? Víme, jak na to!
Toužíte mít jednoho partnera / jednu partnerku na celý život? Pak musíte na vašem vztahu neustále pracovat. Když se budete držet našich rad, určitě to dokážete!
Mazlení a něžnosti ve vztahu nepodceňujte
Vzhledem k tomu, že si současný životní trend žádá čím dál větší pracovní nasazení všech podnikatelů i zaměstnanců, není vůbec divu, že jsou všichni po příchodu z práce unaveni, bez energie a bez chuti cokoliv doma podnikat. Jenže zdravý partnerský vztah si žádá mimo jiné i dostatečnou dávku komunikace, lásky, něhy, mazlení a sexu. Na to nezapomínejte!
Jak někoho pozvat na první rande?
Potkali jste na seznamce někoho, s kým si rozumíte? Máte pocit, že už se na základě vaší komunikace dostatečně znáte, a že chcete vyzkoušet, zda je dotyčný nebo dotyčná tím pravým partnerem pro život? Po internetu vám to skvěle funguje, rozumíte si, máte si o čem psát, těšíte se na další příchozí zprávu, ale pořád nevíte, jak byste si rozuměli naživo? Pak neváhejte a pozvěte ho/ji na rande! Hned budete mít jasno!
Nemáte rádi partnerovu / partnerčinu rodinu? Řešte to!
Spory mezi rodinnými příslušníky, zvláště mezi dvěma spojenými rodinami jsou velmi běžné. Těžko najdete skvělého partnera / partnerku a k tomu navíc ještě kamarádskou tchýni či tchána. Pokud jsou vaše neshody v začátcích, je možné vztahy ještě zachránit. Poradíme vám, jak na to.
Duševní poruchy v partnerství
S duševními poruchami se setkáváme ve vztahu poměrně často. S některými problémy do vztahu již partneři přicházejí, jiné problémy vznikají až v průběhu soužití. V některých případech je ale velmi těžké rozeznat, kdy je jedná o duševní poruchu a kdy o vztahový problém. O jaké poruchy se nejčastěji jedná?
Nejnovější články
Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah
Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.
7 znamení, že jste našli svou pravou lásku
Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.
Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu
Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.
5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží
V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!
Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem
Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.
Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST
Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.
Seznamky podle toho koho hledáte
Seznamky podle krajů
-
Seznamka
Jihočeský kraj -
Seznamka
Jihomoravský kraj -
Seznamka
Karlovarský kraj -
Seznamka
Královéhradecký kraj -
Seznamka
Liberecký kraj -
Seznamka
Moravskoslezský kraj -
Seznamka
Olomoucký kraj -
Seznamka
Pardubický kraj -
Seznamka
Plzeňský kraj -
Seznamka
Praha -
Seznamka
Středočeský kraj -
Seznamka
Ústecký kraj -
Seznamka
Vysočina -
Seznamka
Zlínský kraj