Láska má mnoho podob

Láska má mnoho podob

Situací, z nichž se může vyvinout láska, existuje mnoho. Pojďme se společně podívat na to, jak může vzniknout mezi dvěma osobami nějaké bližší citové pouto, a přiznejme si, kterou z těchto lásek jste už vy osobně měli možnost prožít.

Láska platonická

Každý z vás se zajisté s platonickou láskou ve svém životě setkal. Jedná se o lásku, při níž dotyčný chová silný citový vztah k nějaké jiné osobě. Danou osobu můžete zbožňovat, uctívat, obdivovat či jinak pozitivně vnímat. Za takovou lásku můžeme považovat například všechny nevinné dětské lásky nebo lásku matky a dítěte. Platonická láska může být stejně jako láska v tom pravém slova smyslu jednostranná nebo oboustranná. Oba zmiňované příklady platonické lásky jsou typické pro platonickou lásku osob, které se navzájem znají. Existuje však i platonická láska osob, které se nikdy v životě neviděli. Jedno však mají všechny typy platonické lásky společné. Jedná se pouze o city, nikdy nekončí tento typ lásky milostným aktem zúčastněných osob.

Láska na první pohled

Dalším typem lásky může být láska na první pohled. Co lze v podstatě za lásku na první pohled považovat? Je vůbec možné, aby se někdo při pohledu na jinou osobu ihned zamiloval nebo se spíše jedná o jakési pominutí mysli či prvotní okouzlení, z něhož se následně láska může vyvinout? V případě mužské lásky na první pohled se ve většině případů vyvine potřeba blíže ženu poznat.  Na muže platí, když je žena krásná, má pěknou postavu, je upravená a vyzařuje z ní určité kouzlo. To, že se jim žena na první pohled líbí, nemusí nutně znamenat, že se do ní musí i zamilovat. Muži se mohou setkávat s takovou ženou opakovaně, ať už za účelem bližšího poznání nebo milostného aktu, přesto se však ani po milování s ní nemusí zamilování dostavit. Ženy jsou většinou ve vztazích poněkud opatrnější, takže si myslíme, že se spíše než o lásku na první pohled jedná v jejich případě o jakési zalíbení či pobláznění citů. Možná je to jen jiskra, která mezi partnery při prvním pohledu přeskočí, s láskou to však má pramálo společného. Láska se však z tohoto prvního vzplanutí může, ale také nemusí vyvinout.  Záleží jen na tom, zda by partneři, kteří si padnou do oka při prvním setkání, měli společné zájmy a představu o budoucnosti.

Klasická láska

Kromě platonické lásky a lásky na první pohled jsme si určitě každý z nás alespoň jednou v životě prožili „klasickou lásku“, tedy takovou lásku, kdy někoho poznáte, začínáte se pomaličku blíže poznávat, trávíte spolu čím dál více času a následně zjistíte, že je vám s dotyčnou osobou dobře, že ji chcete vidět znovu a znovu, že vám chybí, ve chvílích, kdy s vámi není, atd. V takovém případě už o lásce mluvit můžeme. Tento způsob lásky bývá asi nejčastější způsob, jak se do sebe mohou dva lidé zamilovat a jak se mohou co nejdetailněji poznat po všech stránkách, které partnerský vztah oběma přináší.

Láska z rozumu

I s láskou z rozumu se můžete v životě setkat. Většinou se k ní však uchylují lidé, kteří jsou životem zklamáni, prožili nějaký nešťastný partnerský vztah a mají potřebu začít někde jinde. Dalšími adepty na lásku z rozumu jsou osoby, které nemohou svoji vysněnou lásku dlouho najít, kterým tikají biologické hodiny nebo kterým ujíždí poslední vlak, a proto vezmou „za vděk“ někým, o kom si myslí, že by s ním mohli být v životě spokojeni. Většinou u takovéto lásky nezažijete to prvotní vzrušení, které si můžete vychutnat u lásky na první pohled nebo klasické lásky. U lásky z rozumu většinou chybí jiskra a obrovská touha partnerů poznat se blíže po stránce fyzické. A vzhledem k tomu, že se takovéto lásce říká láska z rozumu, je více než jasné, že za vás nerozhoduje srdce nýbrž hlava. Proto většinou zůstanete s člověkem, který je vám sympatický, u kterého vidíte velkou řadu pozitiv, u kterého víte, že je například zapřísáhlý nekuřák a abstinent, že je zodpovědný, chytrý, zabezpečený, atd. Zní to možná dobře a pro většinu vztahů i nadějně, ale věřte, že u tohoto typu lásky bude některému partnerovi dříve nebo později ta jiskra, kterou si každý prožije na počátku zamilovanosti chybět a možná ji bude mít potřebu časem najít u někoho jiného.

Láska z vypočítavosti

U této formy lásky se ani tak o lásku v pravém slova smyslu nejedná. Nejčastějším případem takové lásky je to, že si krásná, mladá žena vezme starého neatraktivního muže, který je velmi dobře finančně zajištěn. Žena většinou nemiluje svého partnera, nýbrž jeho slávu a bohatství. A v takovém případě opravdu o partnerské lásce hovořit nemůžeme.

Láska kamarádská

No a co třeba láska kamarádská? Každý z vás má jistě nějakého kamaráda, s kterými si velmi dobře rozumí, o němž ví téměř vše, zná jeho přání a potřeby, ví co má rád a co naopak nemusí. A právě z takovýchto velmi dobrých přátelství může někdy vzniknout mnohem víc - partnerský vztah. Kdo by totiž mohl být lepším partnerem pro život, než člověk, kterého znáte lépe než své vlastní boty? Otázkou u tohoto typu lásky pak bývá to, zda oba kamarádi přistupují k novému partnerskému vztahu stejně, zda ho chtějí skutečně oba dva nebo zda se jedná o poblouznění a zamilovanost jen jednoho z nich. Za negativum lásky vznikající ze vztahu dvou dobrých přátel můžeme označit třeba to, že svého kamaráda znáte lépe než kdokoliv jiný, a že o něm víte nejen to pozitivní, nýbrž i to, co by vám mohlo v současném partnerském vztahu najednou začít vadit.

Láska založená na fyzické přitažlivosti

Posledním typem lásky, který nás napadá, a který jste možná také prožili,  je láska, která vzniká na základě nějakého erotického dobrodružství, ať už  jednorázového nebo pravidelně se opakujícího. Někdy může tento obrácený postup poznávání partnerů zapříčinit to, že se do sebe bezmezně zamilují. To, že jim to funguje po stránce sexuální už o sobě ví, nyní je však zapotřebí, aby se blíže poznali i po stránce citové, zájmové, atd. A to může být pro většinu lidí velký oříšek. Co když zjistí, že v posteli si skvěle rozumí, zatímco v životě by společnou řeč nikdy nenašli? Bude jejich „láska“ pokračovat i nadále?

 


Podobné články

4 kroky, jak zvládnout odmítnutí

Odmítl vás někdo, do koho jste byli zamilovaní? Pokud ano, určitě víte, jak to bolí. S těmito tipy zvládnete odmítnutí mnohem snáze.

Mít dítě neznamená konec vztahu, života, zábavy...

Všichni vaši známí už mají dítě, jen vy ne? Jste přitom vlastně docela spokojení? Potomka byste si sice oba přáli, ale je tu taková malá obava z toho, že po narození dítěte už si krás života moc neužijete? Myslíte si, že narození děcka znamená konec vztahu? Vyvedeme vás z omy

Láska na celý život aneb jakými fázemi prochází partnerský vztah

Začátek každého partnerského vztahu je nádherný. Láska, láska a zase ta láska. Láska je většinou tím jediným z čeho zamilovaní na začátku vztahu žijí. Jenže s přibývajícím počtem let, které spolu se svým partnerem trávíte, dochází k tomu, že láska z vašeho vztahu vyprchává. Pokud tedy chcete být po boku svého partnera šťastni, je zapotřebí pochopit, jakými stádii bude váš partnerský vztah procházet.

Jak získat chuť do života?

Stává se vám poslední dobou, že nemáte z ničeho radost, že vás nic nebaví ani netěší? Máte pocit, že vám nikdo a nic nedokáže vykouzlit úsměv na tváři? Myslíte si, že nemáte pro koho nebo pro co žít? Co můžete s tímto negativním pocitem udělat? Jak lze zapracovat na tom, abyste znovu získali chuť do života a uměli se radovat z každé maličkosti? Jak dosáhnout toho, abyste se dostali znovu do tělesné i psychické pohody?

Když jeden miluje víc než ten druhý

Určitě znáte ten pocit, kdy bezmezně milujete svého partnera a jste pro něj ochotni udělat cokoliv. Všechen volný čas chcete trávit jen s ním. Plánujete společnou budoucnost. V podstatě se vše točí jen kolem vaší lásky. Jenže na druhou stranu máte také pocit, že svého partnera / svou partnerku milujete víc, než on / ona vás. Jak takové nerovnocenné vztahy vypadají a jakou mají šanci na „přežití“?

Jaké jsou nejčastější důvody rozchodu?

Poměrně často se páry rozcházejí, přestože se neustále milují. Možná si sami pamatujete své prázdninové lásky, které po konci léta dlouho nevydržely. Střet s realitou bývá někdy příliš tvrdý. Proč se toto stává a jaké jsou nejčastější důvody takové krize? Čtěte dál, dozvíte se!

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.