Opravdu se protiklady přitahují?

Opravdu se protiklady přitahují?

Platí skutečně známé pořekadlo, že protiklady se přitahují nebo je tomu právě naopak? Proč to některým párům skvěle funguje, a někteří partneři si nemohou přijít na jméno? Je to z důvodu, že jsou si podobní jako vejce vejci nebo naopak proto, že jsou zcela odlišní?

Odlišnost partnerů je na začátku vztahu velmi vzrušující

Je pravda, že na začátku každého vztahu, kdy máte nasazené růžové brýle a řešíte jen to, kdy svoji lásku uvidíte, kdy se budete moci zase milovat či kdy spolu někam vyrazíte, neřešíte nic jiného, než vaši fyzickou blízkost. Čas na plánování vaší společné budoucnosti není v této fázi prvotní zamilovanosti na místě. A to je chyba! Proč? Protože až prvotní zamilovanost opadne, mohli byste oba zjistit, že je váš partner naprosto odlišný od toho, za jakého jste ho doposud měli.

Odborníci se shodují na jedné věci. Protiklady se přitahují většinou jen na začátku každého vztahu. Partnery láká vzájemná odlišnost, protichůdnost povah, zájmů, atd. Čím odlišnějšího člověka od vás totiž potkáte, tím více vzrušení s ním zažijete, tím více nových věcí poznáte, tím zajímavější pohled na svět pro vás váš současný život může mít.

U dlouhodobých vztahů je to spíše naopak

Jenže jak je to s dlouhodobým vztahem, v němž uvažujete o společném soužití či plánování budoucnosti? Dokážete si představit život s člověkem, který má naprosto odlišnou povahu od té vaší, dívá se na svět zcela jinýma očima než vy, má jiný názor na založení rodiny a výchovu vašich dětí, či člověka, který s vámi nesdílí jediný společný zájem?

V dlouhodobém vztahu totiž začínáte poznávat svého partnera více do hloubky a tím pádem může začít docházet k určitým problémům. To co vám v prvotní fázi zamilovanosti mohlo přijít vzrušující, vám nyní může začít lézt pěkně na nervy.

Nezoufejte však, nic nemusí být tak horké, jak se zdá. Pokud vykonáváte každý zcela odlišné zaměstnání, v tom problém určitě nebude. Přestože práci svého partnera moc nerozumíte, nevadí. Stačí, když si vyslechnete, jak se v práci měl a co dělal. Více se od vás nejspíše neočekává.
Pokud máte naprosto odlišné záliby, ani to nemusí vašemu vztahu škodit. Pokud je jeden z vás vášnivý sportovec a druhý miluje umění, najděte si něco, co vás dva bude spojovat.  Je jedno, zda to bude společné posezení s vašimi přáteli, procházky přírodou nebo večerní sledování filmů. Hlavní je, aby vás tato společná činnost oba dva bavila. Každý se pak budete moci věnovat svému koníčku a nebudete muset partnera nutit, aby s ním trávil dlouhé hodiny na kole nebo na výstavách.

Co se povahových vlastností týká, v tomto případě to může být dobrá ukázka toho, jak se mohou lidé vzájemně doplňovat. Člověk, který má obrovskou potřebu komunikovat, vedle sebe bude nejspíše potřebovat někoho, kdo bude umět více naslouchat než hovořit. Kdyby měli totiž oba partneři stejnou komunikační potřebu, nejspíše by nastal problém. Stejně tak cholerik se bude mnohem lépe snášet s člověkem, který jeho výbušnost přejde bez poznámek a nebude z ní vyvozovat žádné dramatické závěry. Soužití dvou choleriků by také nebylo příliš příjemné. Některé povahové vlastnosti se mohou velmi dobře doplňovat, jiné naopak.

Horší je to například v případě, kdy se potká člověk spořivý s člověkem marnivým. Pokud by si jeden nechal pro korunu koleno vrtat a druhý naopak vyhazoval peníze oknem a utrácel za vše, co mu pod ruku přišlo, došlo by mezi takovými partnery dříve nebo později k velkému konfliktu.

Pokud mají partneři odlišný názor na výchovu svých dětí, na chod domácnosti nebo například na sex, pak to asi ve vztahu příliš klapat nebude. To jsou totiž zásadní otázky, na kterých vztah stojí.

Co je tedy lepší? Podobnost partnerů nebo jejich naprostá odlišnost?

To je těžká odpověď. Ideální by byl asi nějaký kompromis, tedy ani extrémní podobnost, ani extrémní odlišnost, nýbrž něco mezi.  Protiklady se sice přitahují, ale zároveň si i ubližují a vztahy zcela odlišných partnerů jsou zdrojem větších a častějších konfliktů. Takové vztahy vyžadují i více úsilí na udržení. U partnerů, kteří jsou si více podobní, naopak zase může docházet z dlouhodobého hlediska ke stereotypu a nudě.

V zásadních životních otázkách, povahových vlastnostech a názorech by si měli být partneři podobní, jelikož to je pro společné soužití a dlouhodobě šťastný vztah to nejpodstatnější. To jakým způsobem si budete organizovat váš volný čas, už záleží jen na domluvě vás obou. Vždy je to otázkou kompromisu. Není dobré, když jeden partner neustále ustupuje a druhý si na jeho úkor plní své sny a plány. V takovém případě by se vaše společné cesty asi brzo rozešly.

Ideální je tedy jakási rovnováha mezi odlišností a stejností. Jedině tak nebude vztah pokulhávat, nebude pro partnery vězením ani příliš volným svazkem, v němž byste žili spíše vedle sebe, než společně.


Podobné články

Proč se muži nechtějí rozvádět?

To, že čas od času projde každé manželství nějakou krizí, je více než pravděpodobné. V každém partnerském vztahu to totiž někdy zaskřípe, občas se pohádáte, občas máte tichou domácnost. Pokud však na vztahu intenzivně pracujete, neměly by tyto problémy vaše manželství ohrozit. Jenže některé vztahy nefungují tak, jak by měly a pokud se k nim přidá ještě nevěra, pak už to může být pro manžele zásadní problém.

Hranice v partnerském vztahu

Partnerské vztahy fungují na principu, že se snažíte se svým partnerem co nejlépe vycházet. Jenže je rozdíl mezi slovy vycházet a vycházet. Jaký? První případ je takový, že se jeden snaží vyjít se svým partnerem vždy po dobrém a dělá pro fungování vztahu i věci, které se mu příčí. Jiné vztahy fungují opačně. Partneři se sobě přizpůsobují jen v situacích, které jsou jim po chuti. Na ostatní požadavky svého milého reagují slovy „ne“. A jak jste na tom vy? Víte, kde máte své hranice? Umíte si je prosadit?

Život s mrzoutem

Žijete s člověkem, který je věčně věků na někoho nebo na něco naštvaný? Převládá ve vašem vztahu spíše pochmurná negativní nálada a ta veselá nálada se už pomalu začíná z vašeho života vytrácet? Už vás nebaví život s člověkem, který buď celý den nadává, nebo naopak mlčí, maximálně jednoslovně odpoví na vaši otázku? Co s tím? Lze život s mrzoutem vydržet nebo je lepší z takového vztahu včas odejít?

5 chyb, které jste převzali od svých rodičů

Věděli jste, že děti z rozvedených rodin mají o polovinu větší „šanci“, že se také rozvedou? Ano? A co to, že se tohle nebezpečí zvyšuje s každým rozvodem v rodině? Vzory vztahů, které kolem vás byly v dětství, vás silně ovlivňují. Musíte je vědomě identifikovat, abyste se jich mohli zbavit. Přinášíme vám 5 nejčastějších z nich!

Randit ve středním věku? Proč ne!

Zůstala jste po dlouhých letech manželství sama? Máte obavy z toho, že už je vám přes čtyřicet let, a že v takovém věku, nikdo žádnou ženu nechce? Bojíte se, že už se ani seznámit nedokážete? Nebojte! Seznamování ve středním věku je v současné době mnohem jednodušší, než bývalo kdysi.

Jak trávit s partnerem volný čas?

Máte pocit, že už jste vyčerpali všechny nápady na to, jak trávit se svou láskou volný čas? Byli už jste na všech akcích a kulturních událostech, které se ve vašem okolí konaly? Byli už jste v kině, v divadle, v ZOO, ve všech restauracích, na hradě, na zámku, na výstavě....? Nechcete sedět doma u televize a povalovat se jen tak na gauči? Pak se podívejte na naše tipy!

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.