Svatba nebo život na psí knížku?

Svatba nebo život na psí knížku?

Na soužití dvou lidí, ať už ve svazku manželském nebo na hromádce, má každý jiný názor. Jinak vidí situaci odpůrci manželství, jinak jeho zastánci. Jak jste na tom vy?

Manželské soužití bylo v minulosti v podstatě zcela běžnou záležitostí. Mladí lidé se do sebe zamilovali a kolem dvacátého roku svého života se vzali a založili si rodinu. V dnešní době, je to však úplně jinak. Mladí lidé se ženěním ani s vdáváním vůbec nepospíchají. Většina z nich neslyší zvonit svatební zvony ani ve svých 30 letech. Proč tomu tak je? Proč lidé nepovažují manželství za důležité, jako tomu bylo kdysi? Proč se mladé páry velmi často uchylují k životu na psí knížku, tedy ke společnému bydlení a společnému hospodaření, bez toho, aby uzavřeli manželský sňatek?

Proč je současným trendem život na psí knížku?

  • Svatba dříve znamenala pro mladé páry větší sociální jistoty, než je tomu nyní. Novomanželé dříve dostávali výhodné novomanželské půjčky a stát se snažil mladým rodinám pomáhat s bydlením. V dnešní době stát nic podobného mladým lidem nenabízí.
  • Svatba byla pro všechny ještě nedávno samozřejmostí. Na neprovdané ženy se všichni dívali jako na staré panny, na muže pak jako na staré mládence. V současnosti je většinou každému úplně jedno, zda žije s partnerem nebo manželem. Na neprovdané osoby se nyní nehledí jako na osoby neschopné seznámení, nýbrž jako na hrdé singles.
  • Přivést v minulosti dítě do nemanželského svazku bylo v podstatě rodinnou ostudou. V dnešní době nikdo neřeší, zda jsou rodiče dítěte svoji nebo zda žijí jen ve společné domácnosti.  Život na psí knížku se stává moderním trendem, zatímco svatby a svatební tradice již nejsou příliš v kurzu.
  • Manželství má většina osob spojeno s větší zodpovědností a to může být především pro některé muže velkým problémem. Lidé v dnešní době volí raději určitou formu nezávislosti a osobní svobody, kterou život na hromádce partnerům přináší.
  • Mnoho lidí může od klasického manželství odradit i fakt, že tradiční rodiny ze světa začínají pomalu, ale jistě mizet. Dle statistik se každé druhé uzavřené manželství potýká s problémy a rozvádí se. Samotný rozvod je pak poměrně složitý, pokud se manželé nedokážou domluvit na společné výchově dětí nebo na rozdělení majetku. Pozitivním faktem pro život na psí knížku může být to, že se z partnerského vztahu odchází mnohem jednodušeji než z uzavřeného manželství.
  • Jedním z důvodu, proč se lidé se vyhýbají svatbám, je i její finanční nákladnost. Odpůrci svatby raději využijí peníze vynaložené na svatební hostinu, dort, oznámení, květiny, zapůjčení svatebních šatů a dalších svatebních nezbytností například na vybavení svých domácností.
  • Velká část lidí žijících na psí knížku tvrdí, že papíry na posvěcení své lásky nepotřebují. Zastávají názor, že dva lidé spolu mohou žít i bez nutnosti podstoupit svatební obřad.
  • K životu na psí knížku se uchylují také lidé starších generací a osoby, které prožili nepovedené manželství. V novém vztahu už bývají nejen kvůli sobě, ale také kvůli dětem opatrnější.

 

V čem spočívají hlavní výhody manželství?

  • Zastánci manželství si stojí za názorem, že si manželským sňatkem dají dva lidé najevo, že spolu chtějí strávit zbytek života, že to společně myslí opravdu vážně, že se budou mít rádi v dobrém i zlém, jak si při svatebním obřadu slibují.
  • Velká část lidí bere manželství jako prostředek větších životních jistot. Z manželství se totiž odchází mnohem komplikovaněji, než když opustíte partnera, se kterým jen žijete ve společné domácnosti.
  • Manželé mají ze zákona o rodině větší zabezpečení než je tomu u partnerů žijících na psí knížku. Vztahy mezi manželi a mezi dětmi jsou upraveny jak u manželství, tak u registrovaného partnerství. Pro osoby žijící ve společné domácnosti bez „papíru“ však žádná opora v zákoně neexistuje. Z tohoto důvodu může dojít při řešení partnerských sporů týkajících se dělení majetku nebo vyplácení výživného na děti velký problém. 
  • Pokud to vezmete ryze materiálně, manželství je pro ženy jednoznačně výhodnější. A to nejen z hlediska vypořádání společného jmění manželů nebo výživného na děti, ale i v případě, že dojde k úmrtí manžela. Manželka má v tomto případě oproti partnerce velké výhody.
  • Pohled rodičovský už takové rozdíly neskýtá. Jsou-li oba rodiče zapsáni v rodném listu dítěte, jsou na tom po právní stránce shodně manželé i partneři.

Pamatujte však na jedno…

Stejně tak jako se nedá pojistit láska manželská, nedá se pojistit ani láska v partnerství.  Před případným krachem obou typů vztahů nebo před možnou nevěrou nezachrání žádnou lásku nic.

Na otázku zda jsou vztahy lidí žijících na psí knížku stabilnější a šťastnější vám nedokážeme odpovědět, statistiky o této tématice mlčí. Myslíme však, že je naprosto jedno, jaký způsob soužití si zvolíte. Jde především o to, jak se budete ke svému partnerovi nebo manželovi (partnerce nebo manželce) chovat a jakým směrem svůj život povedete.  Společné soužití je vždy takové, jaké si ho uděláte a jak na budování společného vztahu zapracujete. Pokud se budete ke svému partnerovi chovat s úctou, budete si ho vážit, podporovat ho a budete ho míti rád, takového, jaký je, je jedno, zda budete žít jako manželé nebo na hromádce.

Toužíte-li po svatbě, vezměte se!

Pokud však tajně toužíte po svatbě a váš partner nikoliv, svěřte se mu a sdělte mu upřímně vaše přání. Většina žen totiž po svatbě jako takové touží, každá žena si chce obléci svatební šaty a zažít si ten velký svatební den. Často se stává, že ženy na oko preferují život na psí knížku, přestože tajně uvnitř touží po manželském svazku. Je to jakási novodobá póza, pod kterou skrývají ženy svůj smutek nad tím, že je jejich partner nechce požádat o ruku. Ze statistik vyplývá, že život bez svatby preferuje více mužů, než žen. Pokud jste v této situaci a žijete už delší dobu s partnerem, který se ke svatbě stále nemá, nečekejte, že své rozhodnutí jen tak najednou změní. Budete muset jít za svým cílem a svěřit se mu svým přáním a tužbami. Pokud žijete s partnerem, který vám za to opravdu stojí, víte, že si s ním chcete založit nebo rozšířit rodinu a strávit zbytek života společně, vezměte se!

 


Podobné články

Když se ze vztahu vytratí láska

Všichni to určitě moc dobře znáte. Na začátku každého vztahu prožíváte obrovskou lásku. Vše se vám zdá dokonalé. Myslíte si, že vaši lásku nemůže nic ohrozit. Jenže pak přijde období, kdy si sundáte růžové brýle a zjistíte, že vám na partnerovi vadí celá řada věcí. A co následuje? Partnerská krize. Jak ji řešit? Bojovat za vaši lásku nebo odejít a hledat ji jinde?

Manžel nebo milenec? Pro koho se rozhodnout?

Na jedné straně žijete s manželem, na druhé straně máte milence. Je vůbec možné, abyste k oběma mužům něco cítila? Co dělat, když máte pocit, že milujete oba dva? Pro kterého z nich se rozhodnout?

Ví o vašem kamarádovi váš manžel?

Jste vdaná a máte dobrého kamaráda? Neshledáváte na tom nic špatného? Pojďte se ale podívat, jak takové přátelství se skvělým kamarádem může ovlivnit vaše manželství.

Proč se muži nechtějí vázat?

Potkala jste toho pravého? Muže, který se vám líbí, muže, který je vám sympatický, muže se kterým si dokážete živě představit váš společný život? Všechno se vyvíjí, tak jak má, jenže najednou zjistíte, že po vážném vztahu toužíte jen vy, zatímco váš partner se vázat nehodlá. Připadá vám, že čím více se s ním chcete sblížit, tím více ho ztrácíte? Proč tomu tak je? Proč muži netouží po vážném vztahu? Proč si od vás drží raději odstup?

5 přehlížených znaků nevěry

Moderní technologie nám dnes více než pomáhají odhalit nevěru. Textovky, aplikace mapy v mobilech, výpisy z účtů. Na druhou stranu si to uvědomují i nevěrníci, takže ani na technologie se nedá vždy „spolehnout“. Nevěra se ale vždy projevuje v jemných náznacích, které často přehlížíme, nebo je odmávneme jako nedůležité. Které náznaky to jsou? Podívejte se.

Když je partner hysterický

Že jsou ženy často podrážděné, stále mění nálady a na všechno reagují přehnaně? Hysterie je již dávno vyškrtnuta z lékařských knih jako nemoc. Přesto je  však velká část žen za hysterky označována.  Co se ale děje, když „hysterický záchvat“ popadne chlapa?

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.