Syndrom opuštěného hnízda aneb co dělat, když děti opustí domov
Střežili jste své děti od narození jako oko v hlavě? Starali jste se o ně ve chvílích, kdy to nejvíce potřebovaly? Přebalovali jste je, vodili do školky, pomáhali jim s učením a psaním úkolů, řešili s nimi každý jejich problém a najednou nastal ten okamžik, kterého jste se celá léta obávali? Ano, je to tady! Vaše děti už nejsou malými dětmi, nýbrž dospělými osobami, které touží po svém vlastním životě s partnerem nebo rodinou. Jak se poprat s tichem a prázdným bydlením, které po vašich dětech doma zbyde?
Jak se vyrovnat s tím, že najednou nemáte o koho pečovat? Jak naložit s veškerým volným časem, kterého máte nyní až přespříliš? Jak se vypořádat s depresemi, kterými často rodiče po odchodu dětí z domova trpí? Co dělat, když jste najednou zůstali jen s vaším manželem (manželkou)?
Odchod dětí z domova je jednou z nejtěžších životních zkoušek
Odchod dětí z domova velmi důkladně prověří váš partnerský vztah. Najednou máte dostatek času nejen na své koníčky, ale na i na sebe samé. Otázkou je, jak si s touto skutečností dokážete poradit. Zda ji využijete ve svůj prospěch a budete si této pomyslné „svobody“ užívat nebo zda vás tato skutečnost od sebe rozdělí, jelikož zjistíte, že spolu žít nedokážete a že váš vztah v podstatě fungoval jen kvůli dětem. V tomto období se totiž lidé podle statistik poměrně často rozvádějí.
S odchodem dětí z domova se vyrovnávají rodiče různě
Jsou páry, které se na tento okamžik těší. Ví, že až splní své rodičovské povinnosti, přijde konečně okamžik, kdy si začnou života užívat naplno. Budou mít čas jen sami pro sebe, čas na své vlastní koníčky, na kulturu, cestování, zahradničení a časem třeba i na vnoučata.
Jenže ne všichni se dokáží s touto životní situací takto lehce vypořádat. Ne každý si dokáže nabyté svobody užívat. Část manželských párů se uzavře do sebe. Sice spolu i nadále bydlí, avšak každý si začíná žít svůj vlastní život, nikoliv život společný.
Ženy začnou velmi brzo pociťovat jakousi prázdnotu rodinného hnízda, mají najednou pocit zbytečnosti, prožívají nespokojenost samy se sebou nebo se svým partnerem. Je jen na nich, zda se budou ve svém žalu i nadále utápět nebo zda tuto volnost po chvíli truchlení využijí ve svůj vlastní prospěch. Většina žen po čase zjistí, že mají konečně čas na věci, které dříve kvůli dětem nestíhaly a najednou se jim otevřel prostor a oči i pro jiné aktivity. Začnou dohánět to, co dříve kvůli rodině nestíhaly. A právě v tom může být někdy problém. Teplo rodinného krbu a komfort, na který byli muži až doposud zvyklí, je vyměněn za zájmy partnerky a to se jim nemusí příliš líbil.
Jenže obdobná situace se týká i mužů. Ti si připadají po ochodu dětí z domova často velmi zbyteční, jelikož nemají komu radit, komu pomáhat, komu předávat svá životní moudra. Mají potřebu dokázat si, že ještě někdo potřebuje jejich podporu, ochranu a moudrost a často tak končí v náručích mladých milenek. Tzv. druhá míza u mužů tohoto věku je poměrně častá.
Co tedy dělat, aby váš vztah fungoval?
Právě z tohoto důvodů se partnerům doporučuje upřít svou pozornost jiným směrem než je péče o děti a rodinu. Partneři by měli hledět na svět novýma očima, naučit se spolu komunikovat a začít žít společně, nikoliv vedle sebe. Měli by obnovit své dřívější zájmy, měli by se začít více scházet se svými kamarády a přáteli, měli by si být vzájemnou oporou, či vyzkoušet něco, co doposud nepoznali, plnit si tajná přání a začít si užívat peníze, které nyní budou ve společném rodinném rozpočtu zbývat.
Chcete si konečně pořídit nové auto? Udělejte to! Toužíte už léta po dovolené na Kanárech? Zamluvte si letenky! Chcete začít chodit do divadla? Kupte si předplatné. Dělejte prostě to, na co jste dosud neměli čas nebo peníze!
A hlavně nezapomínejte na svého partnera. Udělejte si každý den čas na nějakou společnou aktivitu, najděte si čas na povídání u skleničky vína nebo šálku lahodné kávy. Sedněte si ke společné večeři a proberte, jak jste se celý den měli. Plánujte, co budete dělat o víkendu, kam se pojedete podívat, kam vyrazíte na dovolenou. Prostě si ten život užívejte a hledejte si příležitosti, na které se budete společně těšit.
Neberte odchod dětí z domova jako katastrofu. Neberte to tak, že vás navždy opustily, ale tak, že se konečně osamostatnily a postavily na vlastní nohy. Tím, že odejdou z domova, je neztrácíte. Rodičema zůstáváte i nadále. Věřte, že k vám děti se svými vnoučaty na víkend určitě zavítají a vy se budete moci vžít opět do role starostlivé maminky (babičky), která navaří, co si hosté žádají a tatínka (dědečka), který si bude hrát a kutit s vnoučaty na zahradě.
Podobné články
Proč se muži nechtějí rozvádět?
To, že čas od času projde každé manželství nějakou krizí, je více než pravděpodobné. V každém partnerském vztahu to totiž někdy zaskřípe, občas se pohádáte, občas máte tichou domácnost. Pokud však na vztahu intenzivně pracujete, neměly by tyto problémy vaše manželství ohrozit. Jenže některé vztahy nefungují tak, jak by měly a pokud se k nim přidá ještě nevěra, pak už to může být pro manžele zásadní problém.
Jak poznat, že žárlíte až přespříliš?
Článků o žárlivcích najdete na internetu spoustu. Dozvíte se nejen, jak žárlivce poznat, co mu říci na uklidněnou, v čem mu nikdy neustupovat. Ale co když jste to vy, kdo žárlí? Jedná se o zdravou žárlivost nebo už to se žárlením přeháníte? Víme, jak to poznat! Podívejte se, kdy to už se žárlivostí přeháníte.
Co dělat, aby vám vztah vydržel?
V lásce a ve válce nejsou žádná pravidla. Tuhle zásadu často opakují filmoví hrdinové, bojující mezi sebou o jednoho partnera. Většinou ovšem prohraje právě ten, kdo se na nic neohlíží. Jaké zásady tedy dodržovat, aby vám vaše láska vydržela?
Zákony lásky
Skutečnost, že se potkají dva lidé, kteří se k sobě budou 100% hodit, je poměrně ojedinělá. Pokud k navázání takového vztahu dojde, je zapotřebí, aby si dotyční svého vztahu vážíli. Pokud však souznění dotyčných osob není úplně dokonalé, je zapotřebí na vztahu neustále pracovat. A buď to vyjde nebo se rozejdete. Tak už to v životě chodí. Jaké zákonitosti partnerské vztahy nejvíce ovlivňují?
Jak někoho pozvat na první rande?
Potkali jste na seznamce někoho, s kým si rozumíte? Máte pocit, že už se na základě vaší komunikace dostatečně znáte, a že chcete vyzkoušet, zda je dotyčný nebo dotyčná tím pravým partnerem pro život? Po internetu vám to skvěle funguje, rozumíte si, máte si o čem psát, těšíte se na další příchozí zprávu, ale pořád nevíte, jak byste si rozuměli naživo? Pak neváhejte a pozvěte ho/ji na rande! Hned budete mít jasno!
Zdokonalte své líbací schopnosti
Máte pocit, že v líbání nejste zrovna mistři? Chtěli byste se přiučit novým líbacím technikám? Pozorně si přečtěte našich pět tipů, kterými partnera zaručeně rozpálíte.
Nejnovější články
Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah
Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.
7 znamení, že jste našli svou pravou lásku
Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.
Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu
Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.
5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží
V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!
Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem
Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.
Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST
Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.
Seznamky podle toho koho hledáte
Seznamky podle krajů
-
Seznamka
Jihočeský kraj -
Seznamka
Jihomoravský kraj -
Seznamka
Karlovarský kraj -
Seznamka
Královéhradecký kraj -
Seznamka
Liberecký kraj -
Seznamka
Moravskoslezský kraj -
Seznamka
Olomoucký kraj -
Seznamka
Pardubický kraj -
Seznamka
Plzeňský kraj -
Seznamka
Praha -
Seznamka
Středočeský kraj -
Seznamka
Ústecký kraj -
Seznamka
Vysočina -
Seznamka
Zlínský kraj