
Žárlivost aneb jaký je život s žárlivcem nebo žárlivkou
Co je to žárlivost? Jak se projevuje? Je žárlivost zdravým projevem lásky nebo se jedná spíše o vlastnost, která partnerský vztah zabíjí? Jak se liší ženská a mužská žárlivost? Z čeho žárlivost pramení? … a mnoho dalšího na téma žárlivost najdete v tomto článku.
Co je to žárlivost?
Žárlivost bývá někým mylně považována za zcela běžný a přirozený projev lásky. Ve své podstatě se však jedná o lidskou vlastnost, která dokáže partnerský vztah spíše poškodit či trvale zničit než oživit. Pokud totiž máte doma partnera, který žárlí na každého, kdo kolem vás jen projde, nebo kdo se na vás zcela nezištně usměje, pak vás musí život s ním stát spoustu energie.
Žárlivost může mít různé podoby. Pokud se jedná o žárlivost, která nepřekračuje pomyslné hranice a objeví se jen příležitostně, může být tato forma žárlivosti v podstatě neškodná. Je totiž zcela přirozené, že pokud někoho milujete, chcete, abyste mohli s danou osobou trávit většinu svého volného času a je také úplně normální, že se obáváte, abyste o milovanou osobu nepřišli. Pokud jste však díky partnerovo žárlivým scénám omezováni nebo naopak vaše žárlivé scény omezují ve značné míře svobodu vašeho partnera, může už se jednat o žárlivost patologickou a s tou není na místě si zahrávat.
Příčiny žárlivosti jsou u žen v podstatě shodné s těmi, které k žárlivosti vedou i muže. Rozdíl mezi mužskou a ženskou žárlivostí je však v tom, jakým způsobem žárlí ženy a jakým muži. Ženy většinou svoji žárlivost ventilují veřejně a jsou schopny ztropit, kdekoliv uznají za vhodné, žárlivou hysterickou scénu. Muži řeší žárlivost buď velmi agresivním chováním, nebo naopak tím, že žárlí tajně v soukromí a mnohdy ani ženě nedají tuto skutečnost najevo.
Proč k žárlivosti dochází?
K žárlivosti dochází především ze strachu, že by nás mohl náš milovaný partner opustit, ale také z obavy, že bychom mohli po rozchodu zůstat sami. Tyto neodůvodněné obavy způsobují, že se někteří jedinci začínají chovat ke svému partnerovi velmi majetnicky a snaží se mít milovanou osobu neustále pod kontrolou. Vůbec si, ale neuvědomují, že tak znepříjemňují svému partnerovi život a omezují jeho svobodu. Zpočátku se většinou jedná o pouhou kontrolu, později se k projevům žárlivosti přidávají doporučení, příkazy nebo zákazy.
Žárlivost pramení většinou z následujících důvodů. Prvním z nich bývá skutečnost, že si žárlivý partner málo věří. Považuje se za méněcennou osobu a má strach z toho, že ho kdokoliv jiný – přitažlivější, vtipnější, chytřejší, zábavnější nebo jinak zajímavější může o jeho lásku připravit. Žárlivost pramenící z nízkého sebevědomí tedy pramení ze strachu, že nebude moci konkurovat osobám, které se pohybují v blízkosti jejich partnera. Pamatujte však na jednu zásadní věc. Pokud nevěříte sobě, těžko budete moci věřit svému partnerovi.
Další velmi častou příčinnou žárlivosti bývá skutečnost, že žárlivý partner neprožil příliš hezké dětství nebo zdědil tuto negativní vlastnost po svých rodičích. Citové strádání dítěte, kterému bylo v dětství poskytováno málo lásky, se může v dospělosti velmi snadno projevit právě nežádoucí žárlivostí.
Kromě již výše zmiňovaných důvodů, proč lidé žárlí, můžeme za spouštěč nevěry považovat i skutečnost, že si byli partneři nevěrní a důvěra partnerů tak byla touto skutečností narušena. A je zcela jedno, zda jste byli tím nevěrníkem vy, nebo jste byli podvedeni vaším partnerem. Důvodem žárlivosti může být i fakt, že nevěra se objevuje všude kolem vás a vy z ní jednoduše máte strach.
Jak se žárlivost projevuje?
Projevy žárlivosti mohou být velmi odlišné, přesto je však vždy spojuje jedna skutečnost. Žárlivec nebo žárlivka svým chováním svého partnera velmi omezují. Žárlivost poznáte například podle toho, že se svého partnera neustále ptáte na to, kam večer jde, s kým tam jde, v kolik se vrátí, prohlížíte mu tajně telefon, zkoušíte volat na čísla, která se mu ten den ve výpisu volání objevily, kontrolujete jeho emailovou poštu, ptáte se ho neustále dokola, od koho mu přišla SMS zpráva, kdo mu volal, co od něj dotyčný chtěl nebo mu třeba pokládáte neustále dotazy na téma, proč už zase vysedává u počítače, s kým si píše, atd.
A co vy? Prohledali jste někdy svému partnerovi kapsy nebo se tajně snažili přečíst text dopisu, který mu přišel v obálce?
Lze se zbavit žárlivosti?
Žárlivý jedinec začne ve chvíli, kdy mu nezvednete telefon, kdy mu jen v rychlosti odpovíte na jeho dotaz a následně hned zavěsíte, kdy se opozdíte s příchodem domů, když se pěkně upravíte před tím, než vyrazíte s kamarády na večírek…vymýšlet scénáře, ve kterých se neustále utvrzuje a kterými se následně trápí. Důsledkem žárlivých scén jednoho z partnerů pak bývají hádky, které se neustále stupňují a v případě chorobné žárlivosti často končí rozchodem partnerů.
Patologická žárlivost
Jakýmsi extrémním projevem žárlivosti bývá žárlivost patologická. V tomto případě, kdy žárlivý partner zakazuje svému protějšku, aby se chodil bavit se svými kamarády do společnosti, aby nenosil příliš sexy oblečení, kdy vám kontroluje emaily, zakazuje vám odepisovat na zprávy nebo volat z telefonu, už se nejedná o negativní vlastnost, nýbrž spíše o určitou formu nemoci. Patologická žárlivost spočívá v tom, že si žárlivec / žárlivka myslí, že mu / jí dotyčná osoba patří a že veškerý volný čas musí trávit jen s ním / ní. Tato forma žárlivosti už nepřejde sama od sebe, ani na ní nelze zapracovat svépomocí. Takto chorobně žárlivý partner si totiž nikdy nepřipustí, že má nějaký problém a proto je zapotřebí, abyste pro něj vyhledali odbornou pomoc. Jedině tak má šanci se z patologické žárlivosti vyléčit.
Pokud však nejste případ patologického žárlivce, máte šanci zbavit se žárlivosti. Není to však nic jednoduchého. Základem však je, abyste si uvědomili, že tím, kdo má nějaký problém, jste právě vy! Dále je zapotřebí, abyste dali svému partnerovi více volnosti, jinak nebude mít vaše láska dlouhého trvání. Život se žárlivcem / žárlivkou je totiž velmi ubíjející. Dejte tedy svému partnerovi prostor pro jeho přátele a koníčky, nečekejte na něj doma a nesledujte, v kolik hodin se vrátí. Raději se domluvte, že se sejdete třeba až u večeře. Krom toho, že dáte svému partnerovi volnost, se zaměřte i na sebe. Začněte se věnovat něčemu, co vyplní váš volný čas. Ať už to jsou vaši přátelé nebo vaše koníčky. A pokud vás nějaký žárlivý projev přepadne, snažte se zachovat klidnou hlavu a držet žárlivost na uzdě! Uvidíte, že časem, až zvládnete své emoce, se vám i vašemu partnerovi / partnerce bude žít mnohem snáze!
Podobné články
Závislost na partnerovi může zničit váš vztah
Žárlivost je častým důvodem, proč se lidé rozcházejí. Kontroly mobilu, sledování profilů na sociálních sítích či žárlivé scény ale nejsou projevem pouhé žárlivosti. Mohou značit i jiné věci, jakými je například škodlivá závislost na partnerovi. Kdy jste nejvíce ohroženi?
Ujasněte si své osobní hranice
Říká se, že každý má nastavené své osobní hranice. „Nikdy se nenechám od partnera uhodit.“ „Nikdy nebudu žít s hysterkou.“ Když ale dojde na lámání chleba, najednou jsme ochotni onen bod o něco posunout. Je to proto, že na začátku vztahu nemáte většinou jasno, co ještě zkousnete a co už ne. Jak své osobní hranice najít, jak si je stanovit a jak je dodržet?
Jak poznat, zda to je (není) rande?
Jste v situaci, kdy hledáte partnera a čas od času se vám stane, že vás nějaký kolega z práce, kamarád či známý pozve někam na schůzku? Nebo chodíte s někým „za kulturou“ pravidelně a nevíte, jak si stojíte? Jak máte poznat, že se jedná o opravdické rande a ne jen o večer strávený v příjemné společnosti kamaráda? Buďte všímavá, zajisté brzo poznáte, jak se celá věc má.
Než někomu řeknete své ANO
Láska je jedna z nejdůležitějších věcí v životě každého muže a ženy. Svatba je navíc takovým jejím zpečetěním, respektive úředním potvrzením, že se skutečně milujete. Ne každý se ale hodí do role manžela či manželky. Stojí opravdu svatba za to? Přečtěte si 5 nezbytností každého, komu chcete říci své „Ano“.
Nepravdivé mýty o partnerských vztazích
Také vám babička vykládala, že bez teplé večeře si chlapa neudržíte, nebo že pro ženu je nejdůležitější pravidelně slýchat, jak moc ji milujete? A myslíte si, že to bez výjimek platí? Ne! O vztazích koluje mnoho mýtů, které se plní už jen proto, že jim lidé stále věří. Přinášíme vám čtyři mýty, které raději vymažte ze svých zažitých vzorců pro dokonalý vztah!
Přiznání k nevěře: Morální nebo zbabělé?
Partnerské vztahy jsou velmi komplikované. V dlouhodobém vztahu se často stává, že alespoň jeden z partnerů není se vztahem úplně spokojený. Většinou něco postrádá - kvalitní sex, dostatečnou podporu nebo citové zázemí. Své strádání si musí něčím kompenzovat. Čím? Třeba tím, že bude nevěrný.
Nejnovější články
Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah
Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.
7 znamení, že jste našli svou pravou lásku
Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.
Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu
Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.
5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží
V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!
Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem
Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.
Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST
Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.
Seznamky podle toho koho hledáte
Seznamky podle krajů
-
Seznamka
Jihočeský kraj -
Seznamka
Jihomoravský kraj -
Seznamka
Karlovarský kraj -
Seznamka
Královéhradecký kraj -
Seznamka
Liberecký kraj -
Seznamka
Moravskoslezský kraj -
Seznamka
Olomoucký kraj -
Seznamka
Pardubický kraj -
Seznamka
Plzeňský kraj -
Seznamka
Praha -
Seznamka
Středočeský kraj -
Seznamka
Ústecký kraj -
Seznamka
Vysočina -
Seznamka
Zlínský kraj