
Zatěžkávací zkoušky prověří váš vztah
Někdy mohou partnerské vztahy vypadat velmi jednoduše. Říkáte si, že prožíváte krásné období plné lásky, partnera bezmezně milujete a nedokážete si život bez něj představit. Tak to většinou funguje u všech, kteří v partnerském vztahu doposud neprožili žádné nepříjemné období. Teprve negativní zážitek totiž prověří vaši jednotnost, schopnost podpořit svého partnera či schopnost bojovat za vaši lásku. O jaké nejčastější partnerské krize se jedná? Jaké zlomové okamžiky vás mohou ještě více sblížit nebo naopak od sebe úplně rozeštvat?
Žádný z partnerských vztahů není jen procházkou růžovou zahradou. V každém vztahu někdy dojde ke krizi a je jen na vás, jak danou situaci s partnerem zvládnete. Mezi nejčastější zatěžkávací zkoušky patří společné bydlení, první společná dovolená, příchod dítěte do rodiny, nemožnost mít vlastního potomka, ztráta zaměstnání a s tím spojená finanční krize, nevěra či zákeřná nemoc.
Společné bydlení
Pokud jste se domluvili, že nastal ten pravý čas vyzkoušet společné bydlení, držíme vám pěsti. Touto zatěžkávací zkouškou by si totiž měl projít každý pár, který uvažuje o tom, že svoji lásku úředně stvrdí a pořídí si rodinu. Proč? Protože je zcela odlišné, když se vídáte se svou láskou několikrát týdně na pár hodin, a když spolu trávíte všechen volný čas v jednom bytě. Teprve tady poznáte, jaký váš partner / vaše partnerka doopravdy je. Společné bydlení pro vás bude buď naprostý ráj, budete si maximálně vyhovovat nebo naopak naprosté peklo. Zjistíte, že vaše láska se chová v soukromí zcela odlišně od toho, jak ji znáte vy. Společné bydlení na vás totiž mnohé prozradí.
První společná dovolená
První společně dovolená, je dalším zlomovým okamžikem, při kterém si většinou lidé uvědomí, zda má jejich vztah cenu či nikoliv. Přes týden na sebe nemáte s partnerem tolik času, každý chodíte do práce, věnujete se svým aktivitám, atd. Na dovolené je to jiné. Tam se očekává, že nebudete muset dělat nic a hlavně na sebe budete mít dostatek volného času. Otázkou je, zda si společně strávené chvíle budete užívat nebo si během nich polezete jednoduše řečeno na nervy. Třeba zjistíte, že si nemáte co říct, že nemáte vůbec žádné společné zájmy, že vás chování vaší polovičky irituje. Neidealizujte si vaši společnou dovolenou, neplánujte si romantické procházky po pláži, týden plný lásky a nepřekonatelných zážitků. Mohli byste být pak zklamáni. Třeba na dovolené zjistíte, že se vám váš partner během ní vůbec nevěnuje a namísto procházek, poznávání krásy tamní přírody raději sedí u hotelového baru a okukuje všechny přítomné dámy v plavkách. Jedině tak můžete být ušetřeni rozčarování, které vám může společná dovolená v neznámém prostředí přinést.
Příchod dítěte do rodiny
Narození dítěte je pro většinu rodin velkým okamžikem plným očekávání, ale i změn. Příchod dítěte do rodiny s sebou nepřináší jen to pozitivní, ale i celou řadu starostí, zvýšené odpovědnosti, změnu názorů či chování partnerů. Ženy se najednou stávají z náruživé milenky a skvělé manželky především matkou. Všechen svůj čas věnují svým dětem a na partnera v tomto období příliš času nezbývá. Ženy jsou po porodu značně unavené, s některými cloumají hormony. Muži se naopak cítí velmi ukřivděně, protože očekávají, že jim ženy po porodu vynahradí nedostatek pozornosti, kterou jim v posledních týdnech těhotenství upíraly. Samozřejmě, že zde mohou vyvstat nejen problémy s novým životním stylem, ale i problémy spojené s rozdílným pohledem na výchovu vašich dětí. A právě v tom může být kámen úrazu. Snažte se období po porodu vašeho děcka překonat. Pokud ho zvládnete, pak už váš vztah poběží opět v zaběhnutých kolejích.
Nemožnost mít vlastního potomka
Pokud oba z vás toužíte po dítěti a stále se nedaří potomka počít, můžete se ocitnout na počátku velké partnerské krize. Pokud jsou oba partneři ochotni řešit příčinu jejich nezdaru, většinou je tato skutečnost sblíží. Pokud se však začnou partneři navzájem obviňovat z toho, že je to zajisté problém toho druhého či pokud začnete veškerou svoji konverzaci a veškeré aktivity omezovat jen na plánování milování s cílem zplodit potomka, pak se blížíte začátku konce vašeho vztahu. Takovýto tlak málokterý pár ustojí.
Ztráta zaměstnání, finanční krize
Přestože se říká, že láska i hory přenáší, pokud se dostanete do situace, kdy přijdete o práci a následně se díky tomu ocitnete ve finanční krizi, nemáte na zaplacení nájemného, poplatků za energie ani na jídlo, pak věřte, že ani láska tuto situaci nevyřeší. Může vám však pomoci toto nelehké období překonat. Partneři jsou většinou v takovýchto situacích velmi podrážděni, snaží se problém za každou cenu vyřešit, najít si nové zaměstnání, a pokud se jim nedaří, začnou se propadat do hlubokých depresí. Je jen na partnerech samotných, zda se začnou ze vzniklé situace navzájem obviňovat či zda se budou společnými silami snažit tuto obtížnou životní fázi překonat, dluhy poplatit a začít znovu, společně ruku v ruce. Zvládnutí finanční krize váš vztah ještě více zocelí, jelikož budete vědět, že v takto složité životní situaci stál váš partner pevně při vás.
Nevěra
Nevěra, nevěra, nevěra. Jako byste v poslední době neslýchali nic jiného. Jedná se o velmi častý problém mezi novodobými partnery. Nevěra, na kterou partnerovi / partnerce přijdete, se dá řešit různými způsoby. Pokud chcete ve vztahu setrvat, nezbývá vám nic jiného než se udobřit, partnerovi nevěru odpustit a udělat za ni tlustou čárou. Nesmíte se však k této negativní skutečnosti vracet, litovat se, ani partnerovi nic vyčítat. Jedná se o velmi těžkou zkoušku, ale pokud dotyčného milujete a dokážete se nad její / jeho nevěru povznést, můžete prožívat hezké období i nadále. Další možností je odpuštění, setrvání ve společném vztahu a vyrovnání se s bolestí a ztrátou důvěry, která nevěru provází. Někdy může jít o velmi složitý úkol, jelikož ztracená důvěra se pak těžko znovu buduje. Třetí možností je rozchod partnerů. Taková situace nastává tehdy, jeli jednomu z vás jedno, že se nevěra provalila, nehodlá mimo partnerský vztah ukončit či vy mu nechcete nevěru odpustit.
Závažné onemocnění
Pokud jste se ocitli v situaci, kdy váš partner těžce onemocněl a zůstal odkázán na vaši pomoc, zajisté víte, jak velká zkouška pro vás tato situace bude. Pokud zůstal váš partner upoután dlouhodobě na lůžku, skončil na invalidním vozíku nebo se dozvěděl nějakou nepříznivou diagnózu, bude to vyžadovat hodně vašich sil i sil vašeho partnera. Nemoc s trvalými následky nebo boj se zákeřnou nemocí je většinou velkou zatěžkávací zkouškou vašeho partnerského vztahu. Ne každý má na to, aby se pro druhého „obětoval“. Pokud však zdravotní handicap svého partnera ustojíte, o partnera se v takto těžké situaci postaráte, pravděpodobně už ve vztahu zvládnete všechno.
Podobné články
7 drobností, které váš vztah posílí a udělají vás šťastnějšími
Při jakémkoli náznaku problému si páry často myslí, že musí udělat něco velkého, aby se vrátily do šťastnějších časů. Ve valné většině případů ale záleží hlavně na maličkostech. Vztah není o velkých gestech a pravidelném „servisu“. Silné a šťastné vztahy tvoří pravidelné maličkosti. Chcete je znát? Tak čtěte dál!
Naučte se milovat
Umění milovat není jednoduché. Než začnete milovat svého partnera / svou partnerku, musíte se nejdříve naučit milovat sami sebe. Teprve poté budete připraveni dávat a přijímat opravdovou lásku svému protějšku. Proč? Čtěte a vše se dozvíte!
Jak ovládat žárlivost?
Žárlivost je negativní lidská vlastnost, se kterou se setká každý zamilovaný člověk. Pokud se jedná o žárlivost, při níž se čas od času bojíte, aby váš partner či partnerka neskončili v náručí někoho jiného, jedná se o tzv. zdravou formu žárlivosti. Ta k lásce patří. Pokud se však se žárlivostí potýkáte častěji, nedá vám spát, pronásleduje vás ve dne i v noci, pak není něco v pořádku. Co všechno vede lidi k žárlivosti a jak v sobě tuto nežádoucí lidskou vlastnost potlačit?
Mít dítě neznamená konec vztahu, života, zábavy...
Všichni vaši známí už mají dítě, jen vy ne? Jste přitom vlastně docela spokojení? Potomka byste si sice oba přáli, ale je tu taková malá obava z toho, že po narození dítěte už si krás života moc neužijete? Myslíte si, že narození děcka znamená konec vztahu? Vyvedeme vás z omy
Rozvod ve 40 aneb čeho se nejvíce bojíme?
V mládí je snadné zamilovat se, navazovat nové vztahy, i je opouštět. Mladí lidé před dvacítkou se nebojí rozejít s někým, s kým jim to už nefunguje a hledat novou lásku. S úderem pětadvacetin se ale stále více obáváme, že už se s nikým zajímavým neseznámíme a zůstáváme tak i ve vyšumělých vztazích. Nedokážete odejít od současného partnera a sami nevíte proč? Čeho se vlastně nejvíce bojíte?
Klid o Vánocích
A je to tady! Vánoční čas začíná. Vánoce mají být pro všechny svátky klidu, jenže jak to tak bývá, stres a touha mít všechno dokonalé většinou vyústí v přesný opak. Mluvíme o tom brzy? Věřte nám, teď je ideální čas na přípravu skutečně krásných a klidných Vánoc. Alespoň ve vztahu. Přečtěte si jednoduché triky, jak se vyhnout vánočním hádkám a dusnu.
Nejnovější články
Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah
Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.
7 znamení, že jste našli svou pravou lásku
Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.
Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu
Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.
5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží
V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!
Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem
Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.
Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST
Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.
Seznamky podle toho koho hledáte
Seznamky podle krajů
-
Seznamka
Jihočeský kraj -
Seznamka
Jihomoravský kraj -
Seznamka
Karlovarský kraj -
Seznamka
Královéhradecký kraj -
Seznamka
Liberecký kraj -
Seznamka
Moravskoslezský kraj -
Seznamka
Olomoucký kraj -
Seznamka
Pardubický kraj -
Seznamka
Plzeňský kraj -
Seznamka
Praha -
Seznamka
Středočeský kraj -
Seznamka
Ústecký kraj -
Seznamka
Vysočina -
Seznamka
Zlínský kraj