Domácí násilí

Domácí násilí

Do domácího násilí se neřadí jen fyzický teror, ale i teror psychický. Slovní útoky, ponižování nebo ničení individuality osobnosti. Někteří lidé to nepovažují za násilí, a proto s těmito situacemi odmítají cokoli dělat. Ukážeme vám, jaké druhy domácího násilí existují. Kdybyste je zpozorovali v domácnosti u svých blízkých nebo dokonce v té vaší, zakročte.

Ekonomické násilí

Do ekonomického násilí patří zejména omezování nebo odříznutí od přístupu k financím. Útočník okrádá svého partnera. Všechny peníze používá jen pro své blaho. Alkohol, cigarety, drogy nebo automaty. To jsou nejčastější možnosti, kam agresor peníze „investuje“.

Násilník může svou oběť vydírat, kontrolovat každý její finanční krok nebo zakazovat nakupovat některé věci určené pro základní lidské potřeby. Dále může nutit člověka přepsat na něj všechen majetek, včetně nemovitostí. Pokud ve své domácnosti zpozorujete některou z výše zmiňovaných situací, buďte obezřetní. Je-li to vážnější, nebojte se žádat druhých o pomoc!

Psychické násilí

Psychické násilí je ze začátku velmi těžko rozpoznatelné a má velmi pomalý vývoj. Oběť si může připadat, že dělá něco špatně a proto si zaslouží být od partnera trestána. To je důvodem, proč se nechává vydírat, nebo zesměšňovat.

Agresor je schopný svého partnera při všem kontrolovat. Musí vědět, s kým se oběť stýká, kam chodí nebo co dělá v práci. Tento projev násilí se může vystupňovat. Násilník oběť zamkne doma, zakáže ji chodit do práce nebo sebere klíče od bytu. Bere danému člověku právo na svobodu. Takové jednání si nemůžete nechat líbit. Hledejte pomoc u svých blízkých, policie či linky bezpečí.

Sexuální násilí

Většina lidí podceňuje sexuální násilí. Pokud oběť odmítá sex a násilník si ji přesto vezme, je to znásilnění. Nezáleží na tom, zda jsou osoby ve sňatku manželském či nikoli. Nucení do nepříjemných sexuálních praktik se také řadí mezi sexuální násilí. Časté je vydírání oběti. Agresor si vynucuje sex jako protislužbu. Uvědomte si, že pohlavní styk musí chtít obě osoby, jinak je to součást sexuálního násilí. Nepodceňujte takové situace. Mohlo by se vám to vymstít.

Fyzické násilí 

Facky, strkání, táhání za vlasy, kroucení rukou a bití na různých částech těla. To vše patří do fyzického násilí. Útočník si většinou vymýšlí k těmto činům primitivní důvody. Často ani žádné mít nemusí a přesto svou oběť fyzicky týrá. Čím více je oběť bita, tím více se snaží sekat latinu. Bohužel to vůbec nepomáhá.

Mezi násilníkem a obětí vzniká jistým způsobem pevný vztah. Oběť má pocit, že si násilí zaslouží a svého agresora miluje. Nikdy by mu nemohla nic vytknout nebo jej z něčeho obvinit. Toto pokřivení mysli se děje převážně ženám, protože jsou citlivé a milující. Pokud zpozorujete u někoho domácí násilí, neváhejte mu pomoci. Mohli byste dané osobě zachránit život.


Podobné články

Přiznání k nevěře: Morální nebo zbabělé?

Partnerské vztahy jsou velmi komplikované. V dlouhodobém vztahu se často stává, že alespoň jeden z partnerů není se vztahem úplně spokojený. Většinou něco postrádá - kvalitní sex, dostatečnou podporu nebo citové zázemí. Své strádání si musí něčím kompenzovat. Čím? Třeba tím, že bude nevěrný.

Jak přestat myslet na muže, který se s vámi právě rozešel?

Rozešel se s vámi váš přítel? Byla to pro vás bolavá zkušenost? Pokud ano, pak vám poradíme, jak nejlépe zapomenout na svého ex partnera. To je totiž nejlepší způsob, jak se co nejdříve zbavit bolesti z rozchodu.

Ujasněte si své osobní hranice

Říká se, že každý má nastavené své osobní hranice. „Nikdy se nenechám od partnera uhodit.“ „Nikdy nebudu žít s hysterkou.“ Když ale dojde na lámání chleba, najednou jsme ochotni onen bod o něco posunout. Je to proto, že na začátku vztahu nemáte většinou jasno, co ještě zkousnete a co už ne. Jak své osobní hranice najít, jak si je stanovit a jak je dodržet?

Společná dovolená – velká zkouška vztahu

Společná dovolená může být první příležitostí, kdy spolu strávíte celý den. Je tedy dobrou „generálkou“ před tím, než se sestěhujete nebo dokonce vezmete. Dovolená vás může ve vašem vztahu utvrdit nebo ho může úplně zničit.

Existuje vztah po období zamilovanosti?

Zamilovanost je nádherné období. Podle mnohých tím nejkrásnějším na celém partnerském vztahu. Bohužel tento stav vždy po nějaké době odezní. Je to přirozené a neměli byste se toho bát. Dost často se ale vztahy rozpadají přesně ve chvíli, kdy vás opustí ta největší zamilovanost. Jak vztah zvládnout i poté?

Proč je tak vysoká rozvodovost?

Lidé si často povzdechnou, že v dnešní době už není manželství to, co bývalo. Téměř polovina manželství se rozvádí a není nic divného, když se někdo za život ožení nebo vdá třeba třikrát. Často se ozývají otázky, proč tomu tak je. Co měli naši dědečkové a babičky, co my nemáme? Bohužel (nebo naštěstí?) se nejedná o nic romantického. Podívejte se na odpověď.

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.